تحقیق و بررسی روسپیگری تحقیق و بررسی روسپیگری

دسته : -پژوهش

فرمت فایل : word

حجم فایل : 22 KB

تعداد صفحات : 39

بازدیدها : 243

برچسبها : دانلود تحقیق پیشینه تحقیق

مبلغ : 2000 تومان

خرید این فایل

تحقیق و بررسی روسپیگری

تحقیق و بررسی روسپیگری

تحقیق و بررسی روسپیگری

چكیده:

هرچند روسپی‌گری سابقه‌ای در زمان‌ها و ادوار گذشته دارد، اما امروزه موضوع خدمات جنسی به موضوعی پیچیده با ابعادی چندگانه تبدیل گردیده و نظریات مختلفی جهت توجیه آن طرح شده است. سودآوری صنعت گسترده‌ی جنسی شامل انواع بهره‌كشی جنسی، پورنوگرافی، لزبینیسم و سوء استفاده از زنان و كودكان، نظام‌های قدرت و سلطه را به سوی توجیهات نظری و عملی سوق داده است از جمله شاخه‌هایی از فمینیسم در لوای دفاع از حقوق زنان و به بهانه آزادی آنها و حق آنان در كنترل بدن خویش، موضعی موافق روسپی‌گری اتخاذ كرده‌اند. این نوشتار با تبیین نظرگاه‌های مختلف فمینیسم درباره‌ی روسپی‌گری زنان، به نقد و بررسی آنها پرداخته است.

واژگان كلیدی:فمینیسم، روسپی‌گری، قاچاق زنان، فمینیسم رادیكال، فحشا.

در دهه‌های اخیر علیرغم رشد گرایش‌های اخلاقی، معنویت و دینداری، تمایلات دنیوی، مصرفی و مادی‌گرایانه و ضداخلاقی نیز در سراسر جهان توسعه یافته و از طریق تقویت و دستكاری مجاری حسی، ناهنجاری‌‌های اجتماعی از جمله گسترش و اشاعه روسپی‌گری و انواع تظلمات و بهره‌كشی‌های جنسی را در دوران معاصر ایجاد نموده است؛ زیرا پیشبرد نظام سرمایه‌داری و بازار آزاد وابسته به تقویت روحیه لذت طلبی، مصرف گرایی، تنوع طلبی و انحرافات اخلاقی است و ارضای این نیازهای فردی و اجتماعی كاذب و نوین، نیازمند تولید و توسعه تكنولوژی‌های جدید نظیر ماهواره، اینترنت و شبكه‌های تلویزیونی ... است. نظام‌های استثماری همچنین با سرگرم ‌نمودن جوامع در لذات كاذب جسمانی و جنسی، اذهان و افكار عمومی را از مسائل مهم و اساسی جوامع دور می‌كنند و می‌كوشند با ایجاد شبكه‌های بین المللی جنسی و طرح نظریات مختلف در حوزه‌های جامعه شناسی، روانشناسی و سایر علوم به توجیه ضرورت وجود تشكیلات و صنعت جنسی بپردازند، به طور نمونه موفقیت شاخه‌ای از فمینیسم علیرغم ادعای كاذب تئوریسین‌های آن، در باطن، درخصوص دفاع از حقوق زن و حفظ كرامت انسانی آن با تناقضات اساسی دست به گریبان است. در ادامه به اجمال نظرگاه فمینیسم در موضوع روسپی‌گری و تناقضات آن تبیین می‌شود.

1ـ سابقه‌ی روسپی‌گری

فحشا سابقه‌ای در زمان‌ها و ادوار قبل داشته است. در تمدن یونان قدیم فاحشه‌‌‌‌ها معرف بخشی از بافت فرهنگی بودند، در فرانسه نیز (دوره‌ی ناپلئون) فاحشه‌ها، زنان هنرمند و تحصیلكرده‌ای بودند كه خیلی‌ از مردان آن‌‌‌ها را تمجیدكرده و مشتاق بودند آنان را به عنوان همسر انتخاب كنند. در جوامع دیگر زنان روسپی «محافظ» خانواده بودند، بدین معنا كه به منظور جلوگیری از «تجاوز» به زنان خانواده و حفظ تمایلات جنسی زنان عفیف، آنان را تحمل می‌كردند. خانم لرنر عبارت «قدیمی‌ترین شغل» را شامل‌ترین و مقبول‌ترین تعریف برای روسپی‌گری می‌داند و می‌نویسد: «در منطقه بین‌النهرین قدیم[i] و تمدن بابلی، كارگران و نگهبانان در معابد خدمات جنسی به خدایان ارائه می‌دادند كه اغلب برای تولید مثل بوده است....

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید